A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Nizozemí - Průvodce

Před třemi lety jsme byli poprvé s rodinkou o prázdninách v Holandsku na hausbotu. Od té doby tam jezdíme každý rok. A děti i manželka se vždy těší na další dovolenou u kormidla.

Na devítihodinové cestě do Sneeku jsme stavěli asi čtyřikrát. Chtěl jsem jet hlavně na pohodu. Vyjížděli jsme večer z Prahy, na Ústí, přes Drážďany, Lipsko, Hannover, Brémy, Groningen do Sneeku, kde na nás ráno čekala naleštěná loď. V loděnici Centerpoint Charters nám sympatická slečna představila celou loď, navíc v češtině! Což jsem si oddechl, obával jsem se loďařské hantýrky. A krátce se s námi projela, abychom si mohli osahat řízení naší lodi.

Holandsko na hausbotu (nahrál: Holandskonalodi)
Holandsko na hausbotu
Vyrazili jsme hned ráno, s plnými nádržemi vody i nafty. Děti na přídi hlásily každou projíždějící loď a mávaly. Ano, je tu nepsané pravidlo pozdravit se. Jde hlavně o to, aby si míjející kapitáni o sobě dali vědět, a respektovali tak plavební dráhu ostatních – popřípadě reagovali včas a předešli možným kolizím.

Manželka si užívala sluníčka, opalovala se na zádi lodě a četla si. Abych ji nekřivdil, také mě střídala v řízení lodě. A i když si v užších kanálech nebyla jistá, musím jí pochválit, že ji to šlo. Nenechali jsme nic náhodě, dali na doporučení a jeli koncem června před hlavními prázdninami, ale už za teplého počasí. Tak teplého, že děcka uspořádala nejednu vodní bitku. Jsem na ně pyšný, protože se stříkacími pistolkami se jim podařilo zdolat i menší loď, kterou jsme potkali v přírodní rezervaci Princenhof. Nejprve děti ze sousední lodě, plující pod frískou vlajkou (region na severu Holandska), vyplazovaly jazyky a protahovaly nosy, což si naše sedmiletá Jana a devítiletý Tomáš nenechali líbit. Vytáhli stříkací pistolky a mušku měli vcelku přesnou. Ale to netušili, že vedlejší loď je perfektně vybavená. Plesk! Mlask! Na naší palubu začaly létat menší barevné balonky naplněné vodou. Druhý den jsem jim je musel v hračkářství taky koupit. Za tři eura bylo 150 balonků – legrace na celý týden.

Plán cesty

Loď jsme si půjčovali přes Dutch Masters, česko-holandskou firmu zaměřující se na cestování na lodích. Dali nám podrobný manuál veškerými pokyny k plavbě a s plavebními trasami severu, kde jsou vyznačena nejen zajímavá místa, ale i časy, kdy jsou otevřené mosty, a dost dalších informací. Vše důležité, aby člověk dopředu věděl, jestli tam se svou lodí vůbec může proplout. http://www.holandskonalodi.cz/

Ze Sneeku jsme se vydali na severovýchod do přírodní rezervace Princenhof, kde jsme si našli ostrůvek, který jsme měli sami pro sebe. Děti si hrály pro změnu na indiány a já jsem byl pyšný na to, že se mi podařilo zprovoznit jednorázový alobalový gril, který s připraveným masem seženete v každém obchodě. Není nad vůni steaků a klobás!
V Leeuwardenu jsme kotvili přímo v centru města. Večer jsme šli na romantickou procházku. Došli jsme i na náměstí s šikmou zvonicí. Ostatně na písečném podloží je řada domů dosti našikmo. Pak jsme se jeli směrem na jih do Wergea – tady jsme si vyzkoušeli, jak se proplouvá o prsa…tedy o boky. Zlaté dokormidlovací zařízení! Děti po stranách hlásili, kolik máme místa, manželka hlídala příď. Z naší rodinky se stala perfektní posádka. Dále jsme pokračovali přes Grou a Akkrum do Lemmeru. Tady nám utkvěly v paměti procházky mezi plachetnicemi, které kotvily v marínách. Odtud naše plavba pokračovala do Slotenu, kde si děti hrály nejdéle na pranýři. S manželkou nám učaroval majestátní mlýn, který zabírá podstatnou část karty z fotoaparátu  nebe bez mráčku, a tak jsme se neudrželi.

Ve Stavorenu si Jana a Tomáš vyzkoušeli, jak se ručně zvedá most. Pomáhal jsem dětem točit kolem, a když proplula plachetka, děti zářily radostí. Překvapila mě neuvěřitelná trpělivost chodců, když jsme zvedli most, ale i řidičů aut - lodě tu prostě mají přednost!

 (nahrál: Holandskonalodi)
Přes Workum a Bolsward jsme se vrátili do Sneeku. Udělali jsme parádní okruh a nemuseli tak jet dvakrát stejnou cestu. Díky husté říční síti, kanálů a jezer máte vždy více možností. Za ty tři roky máme sever Holandska projetý křížem krážem, příští rok se chystáme na střed Holandska - do Amsterdamu, Utrechtu a dalších měst a městeček.

Kolik to stojí

Přes Německo ani Holandsko neplatíte dálniční známku ani žádné další poplatky. Musíte počítat s benzínem na cestu, ten mají v Holandsku obvykle dražší než v Německu, doporučuju před hranicemi natankovat.

Jídlo jsme si vařili sami, přímo na lodi. V Holandsku mají luxusní sýry a ryby. Vyzkoušejte zdejší kibbeling (treska obalená v těstíčku). Prodávají ji s hranolkami a tatarkou, je to obdoba anglického fish and chips. Pokud máte rádi uzenáče, musíte ochutnat zdejší herink. Pronájem lodě Traveller nás vyšel těsně před hlavní sezónou cca na 5 000 Kč na osobu (190 eur). K tomu počítejte poplatky za mostné a zdymadelné cca 30 eur, pohonné hmoty cca 90 eur, přístavné, ale ne vždy musíte kotvit v maríně či ve městě cca 60 eur. Na severu jsou stovky přírodních úvazišť, kde sice neteče teplá voda, a nemůžete doplnit nádrž s vodou, ale můžete mít sami pro sebe malý ostrov.

Příprava na cestu

Příprava je velmi důležitá proto, abyste si celou dovolenou užili. Nemá cenu se stresovat. Využili jsme s manželkou před první dovolenou dvouhodinové cvičné plavby (za 1 000 Kč pro oba) na Vltavě v Praze, abychom si vyzkoušeli, jestli na to vůbec máme. Jestli zvládneme týden na lodi, v menších prostorech a jak to vlastně na lodi funguje. Což byl ideální způsob, jak se vyškolit před naší dovolenou. Nic jiného nebylo potřeba, podklady od Dutch Masters a jejich školení nám stačilo. http://www.skipperskaskola.cz/cvicne-plavby-v-cr/cvicne-plavby-na-lodi-explorer.html

Poslední editace textu: 19.3.2014 12:16
Další informace
REKLAMA

Články odjinud

Ženy.cz

Styl Camille Charrière: Francouzky, která se (ne)vyhýbá módním klišé
Styl Camille Charrière: Francouzky, která se (ne)vyhýbá módním klišé